SCHIMBAREA CONDITIILOR NEACCEPTABILE DE LA CONSULATUL ROMAN DE LA ROMA


Musafir

#26

2014-08-30 13:33

Am fost cu bebe sa ii facem certificat de nastere,si nu am avut cu cine sa il lasam asa ca l-am luat cu noi ! Dupa ce ca am platit 170€ am stat de la 9 dimineata pana la ora 15 cu copilul dupa noi,ni se vorbea si urat,si
Stateam inghesuiti afara fiind f frig,o multime de oameni si copii! Ne mai cer si o gramada de bani pt o hartie

Musafir

#27

2014-08-30 13:39

Pe teritoriu romanesc suntem tratati cu aroganta, indiferenta , lipsa de respect si de umanitate in timp ce platim cele mai mari tarife!

eva

#28

2014-08-30 15:38

am fost la consulat in acest an prima data si cred ca v-a fi si ultima.am fost in timp ce se  scria un reportaj despre consulat si asa cum am spus atunci o spun si acum:romanii nu sunt uniti,e inutil sa scriem acum  comentarii .am stat in curtea consulatului de la ora 9 pana la ora 15. priveam in jurul meu si parca ma intorsesem in timp,i timpul comunismului,nimeni,absolut nimeni n-a spus o vorba.priveam copii  plangand stand sub soarele dogoritor,obositi.parinti disperati,si totusi toti susoteau nemultumiti ,cand aparea cineva din consulat toti taceau si aproape ca nu le sarutau mainile pt un servici facut pe banii nostri.la inceput  doar asteptat si priveam acel spectacol injositor si degradant,apoi  am inteles de ce italienii ne trateaza ca pe niste gunoaie,ne badjocoresc si ne desconsidera.cum ar putea ei sa se poarte altfel cu noi, cand propria noastra tara ne trateaza mai rau.mai are rost sa intreb daca mai avem demnitate si respect fata de noi insasi? imi venea sa urlu,imi venea  sa ii i-au pe acei inganfati ce reprezentau tara noastra  pe sus sa ii tin afara in aceea caldura ce nu te lasa nici sa respiri,macar doua ore ,asa cum stateau bebelusii aceia ce isi asteptau randul si bunavointa lor,dar, privind in jur am realizat ca as fi fost singura care as fi protestat si probabil ca as fi fost poftita afara ,la fel ca  ziarista ce scria reportajul despre consulatul nostru.eu acum m-am intors intara  si din fericire nu voi mai aveanevoie de consultul   garaj,dar voice a-ti ramas ve-ti continua tot asa.....

 


Musafir

#29

2014-08-30 19:33

Personalul ce lucreaza in consulat ar trebui sa faca munca noastra 24 din 24 de ore sa stearga la fund sa vada cum se castiga banii cu care ii platim pe ei sa ne trateze ca pe ANIMALE multi din noi avem studii mult mai superioare ca EI! Au transformat Consulatul in LAGAR! AFARAAA TOTI!

Musafir

#30

2014-08-30 21:57

e inadmisibil...nu pot sa cred ca ca nu se poate alinia si tara noastra ..civilizatiei...progresului....

Musafir

#31

2014-08-31 02:40

Dreptate!!!!!!!!!

Musafir

#32

2014-08-31 14:17

SPERAM CA ACESTA PETITIE SA FIE FOLOSITOARE IN AJUTORUL TUTUROR ROMANILOR..!!!..CAT DESPRE CONSULATUL ROMAN NU AVEM CUVINTE...

Musafir

#33

2014-08-31 14:20

neorganizare aroganta lisa de respect pt.persoane...

Musafir

#34

2014-08-31 14:47

VREM O SCHIMBARE RADICALA

Musafir

#35

2014-09-01 20:00

Sunt condiții groaznice

Musafir

#36

2014-09-01 20:54

in urma cu aproximativ 1 an impreuna cu o prietena din folignio am fost pentru nustiu cata oara la consulat.Noi cei mari am fost obisnuiti de mici sa asteptam,,ne amintim de timpurile din epoca de aur cand ne trezeau parintii la 5 dimineata sa facem coada la paine,ulei, zahar,buteli de gaz...etc,,Dar sa vezi parinti cu copilasi de cateva luni asteptand la rand sub o ploaie de vara de parca ar tuna cu galeata si auzind responsabili dela consulat tipand ,,respectati randurile sau lista ne amintim de tratamentul oferit de SS.Oare chiar nu sunt ale posibilitati de asteptare pentru cei cu programare?Trebuie sa stam in strada, ca cersetori la conacuri boieresti?

Musafir

#37

2014-09-02 10:52

Un spatiu mai mare ar trebui. Si taxele mai mici. Dar să știți că și oameni sunt foarte agitați, stresati, obositi este normal pentru că vin de departe, dar asta nu înseamnă că este vina celor de la consulat pentru că nu pastrează ordinea. 

Ady

#38 Conditii inumane !!!!!

2014-09-02 14:39

Daca cineva ar alerta protectia copilului ca sa vada in ce conditii trebuie sa ne tinem copii intr-o institutie publica,ne-ar decadea din drepturi pentru ca este inuman sa iti tii copilasul in conditiilea alea.Am intrat la11 si am iesit la 17.dupa6ore de stat in picioare facand randul la3ghisee cu copilul care trebuia sa il alaptez in picioare in inabuseala si caldura pentru ca nu am fost atat de norocoasa sa gasesc pe cineva gentil sa imi cedeze locul(pentru ca toti erau terminati de caldura si obosealla),va trebui sa retraiesc cosmarul pentru ca valabilitatea la documente e de o luna si am putut rezolva doar jumatate din probleme.platim atata amar de bani pentru ce??proasta organizare,conditii inumane,taxe stratosferice!!!!nu suntem animale de macel!!suntem niste oameni care muncim si ne rupem in patru si exact cine ar trebui sa ne tuteleze si sa ne vina in ajutor,ne demonstreaza o indiferenta demna de un film horror!!

lili

#39

2014-09-03 07:21

succes celor care vor sa faca viata romanilor plecati departe mai buna si mai usoara.....as vrea sa-i vad si pe cei de la ambasada in postura romanului ce are nevoie de asi rezolva o problema,pirzind timp si sa fie tratati cum suntem noi,poate nu vor mai fi asa aroganti,gindind ca ei sunt buricul pamantului

 


Musafir

#40

2014-09-03 08:30

Sunt alaturi de toti acei romani care nu au uitata originile lor si au facut intotdeauna ceva pentru ai lor conationali! Ma alatur D-voastra cu bucurie in suflet! Multumesc!

Musafir

#41

2014-09-03 09:18

trebuie sa merg sa schimb pasaportul si buletinul in Noiembrie, is Terorizat cand ma gandesc la ce ma asteapta!!!!

Musafir

#42

2014-09-03 13:31

SPER,CA CU ACEASTA PETITIE SE VA REZOLVA TOATA BIROCRATIA DIN CONSULATUL NOSTRU.

Musafir

#43

2014-09-03 16:57

da vati gindit foarte bine sa schimbati ceva dar oare va asculta cineva sa schimbe regimu ala de jilava de acolo va urez sa reusiti toti italieni cind trec pe strada cred ca acolo e inchisoare de romini dar e posibil asa ceva doar sintem si noi europeni cu stil de comunisti

Musafir

#44

2014-09-07 18:24

As dori sa se desfinteze definitiv.pt ca acesta nu este consulat ci o mafie mai mare decat va imaginati se ia spaga pe fata si vorbesc in asa fel ca daca as fi un infractor leas lua pielea si leas da cu sare si ias tine akolo in picioare o zi intreaga si nebauti apa sau s mearga la baie cum fak ei cu femeile gravide si cu copii mici dupa ele .deci eu sunt unul dintre clientii lor care am facut trei foi consulare pt a pleca din italia si mi sa cerut spaga de 3 ori pt a face foaia la urgenta plus pt programare alta spaga .iar jegosii aceia de portari se dau asa de importanti si vb in asa fel incat pare k este gara de nord acolo nu consulatul romaniei.foarte smekerosi acei portari!!! data trecuta am dat spaga direct la vames pt k nu am avut akte de la ei .k nu am mai vrut s mai merg la asa zisul consulat roman de la roma si a mai sta nebaut apa si nemankat o zi intreaga.merge mult mai bine cu spaga la vame dak nu aveti buletin si sunteti curati cu bagajele.mai bine dati 100 de euro la vame dekt s mergeti la consulat s luati o foaie care la sfarsit nu valoreaza mare lucru si s aveti asa mare chin.poate se desfinteaza si acesti consuli ajung la puscarie pt tot c fac .eu consider ca asa e peste tot in toate consulatele romaniei din toate tarile.pt k domnii angajati DE LA ROMA par foarte siguri pe comportamentul lor si pe felul in care ia spaga. oare o impart cu cineva la randul lor sau din aceasta cauza sunt si asa siguri p ei ?oare sunt asa bazati si plini de bani? s nu uite k au un salariu si pana la urma sunt si ei tot prin straini.

Musafir

#45

2014-09-07 20:00

Vb f urat alea de la ghiseu.ar trebui schimbate dak ceri o informatie iti ras la o ora sau deloc naspa

Musafir

#46

2014-09-15 21:03

Ma numar si eu printre "ghinionistii" care dintr-un motiv sau altul au fost nevoiti sa apeleze la serviciile acestui consulat. Deja nu cred ca mai are rost sa povestesc toata neplacuta experienta, dar ceva ce cred ca merita mentionat este ca dupa ce am stat la rand la toate trei ghiseele, doua ore de asteptare, mi s-a spus ca pentru a-mi fi finalizata cererea, mai am nevoie de un document de la Comune di Roma. Asa ca am fost nevoita dupa toata asteptarea de acolo sa merg la Comune. Ajunsa acolo, am intrat la biroul de informatii, am explicat ce imi trebuie, si am fost indrumata spre un ghiseu. Dupa 5 minute de asteptare, documentul a fost eliberat, fara niciun cost si cu respect din partea functionarului.
Alte comentarii sunt de prisos. Prefer sa ajung la institutiile italiane daca am nevoie de ceva, decat sa apelez la consulat. NEPROFESIONALISM, LIPSA DE RESPECT, PRETURI EXORBITANTE, CONDITII DE TOATA JENA. RUSINE!!!

Musafir

#47

2014-09-15 22:06

Un motiv in plus sa ne fie rusine ca suntem romani,am mai vazut si alte ambasade,niciuna ca a noastra,ingrozitor !!!

Musafir

#48

2014-09-16 11:39

nesimtire si dispotici........ei stiu totul!!! E necesar schimbarea totalà a personalului actual si inlocuit cu persoane educate si capabile.

Musafir

#49

2014-09-18 18:56

am avut nevoie de acte in diverse situatii si am fost nevoit sa merg la consulatul din roma , via dell serafico.lipsa de organizare, appuntamente pe foaie ,inghesuiala, caldura si lipsa de competenta a anumitor functionari ca sa nu mai vb si de ingamfarea lor.
avem destule probleme , ajutati-ne sa le rezolvam ,nu contribuiti si voi a inrautati situatia!!!


Musafir

#50

2014-09-19 12:32

Am avut nevoie de procura pentru baiat in tara pentru buletin si am asteptat de la 4,30 dimineata pentru apuntament, apoi dupa o luna din nou de la 5 dimineata , la 15 e o rusine si pentru modul cum te trateaza personalul ambasadei