SCHIMBAREA CONDITIILOR NEACCEPTABILE DE LA CONSULATUL ROMAN DE LA ROMA

Costache Danut
Autorul acestei petitii

#1

2014-08-29 14:39

Am fost in mai si pot conferma , pentru un titlu de calatorie am intrat la ora 9.00 cu sotia si doi copii si am iesit la 14.30 dupa ce am facut 3 randuri de cozi sufocante . Cu siguranta un spatiu mai mare ar da o posibilitate in plus unei organizari mai bune , dar si asa s-ar putea face mult mai mult daca ar fi o mai buna organizare , eventual marind programul de munca in zilele mai aglomerate ....

Musafir

#2

2014-08-29 14:48

Ar trebui o sala de asteptare pentru copii cu un televizor,cu ceva jocuri....personal sa se ocupe numai de cei cu copii pentru a nu astepta ore in sir.

Musafir

#3

2014-08-29 14:56

doresc sa se schimbe ceva,sa nu mai fie cozi interminambile si timp perdut

Musafir

#4

2014-08-29 14:57

Sper sa putem conlucra mai des la asemenea initiative
Doresc sa organizam o intalnire cu cat mai multi lideri de grup pentru a putea fi intelesi mai bine
Consulatul roman este intradevar sub orice critica atat la propriu prin activitatea lor cat si ca edificiu

Musafir

#5

2014-08-29 15:25

Sa speram ca prin aceasta petitie se va schimba ceva!

Musafir

#6

2014-08-29 15:32

De mai bine de doi ani mi-au expirat atit buletinul de identitate cit si pasaportul, iar la gindul la ce conditii ma asteapta la consulatul romin pentru a imi reinoi documentele pur si simplu sunt dezgustat.

Musafir

#7

2014-08-29 16:07

sper sa nu ajung niciodata sa am nevoie sa merg cu o problema la consulat,unde sunt doar incompetenti numiti politic
romanca

#8

2014-08-29 16:24

sa stai cu copil de cateva luni ore in sir la consulat in caldura si inghesuiala este INADMISIBIL!!!!!!!


Musafir

#9

2014-08-29 16:38

Sper sa nu m-ai ajung niciodata,este o pierdere de timp,iar organizarea lasa de dorit.Luati exemplul institutiilor din Italia,la posta,la primarie,la doctor sunt sali de asteptare cu scaune,sunt panouri electronice cu numere de ordine,sunt portari cu care poti vorbii omeneste,pacat suntem straini intr-o tara straina iar daca autoritatile romanesti se comporta in aceasta maniera cu noi,eu nu am cuvinte......                                                                                                                                Experienta negativa in luna Mai 2014 impreuna cu sotul meu cetatean italian,am avut programare pentru o imputernicire,la poarta portarul sa adresat sotului meu sec: El nu poate intra.Ma intreb este normal acest lucru??? mentionez casnicia a fost inregistrata si in Romania


Musafir

#10

2014-08-29 17:25

Vi se pare corect cei ce fac apuntament prin citofonul care este afara aproape de strada unde trec masini si se aude zgomotul masinilor si nu poti auzi bine ce ti se spune ? Al doilea vi se pare corect sa fie orarul de apuntament o ora de la 9 la 10,mie nu si mai ales ca raspund pe la 9:15 si daca ajungi la 10 si 5 nu-ti mai raspunde nimeni.

 


Musafir

#11

2014-08-29 18:05

Este intradevar degradant si neuman tratamentul rezervat noua de aceste institutii...as vrea ca un politic roman sa fie supus acestei pedepse, sper ca in septembrie cind am intilnire acolo sa fie o zi racoroasa,pentru ca de fiecare data a fost nenorocire.


Musafir

#12

2014-08-29 18:11

Steagul acoperit de plante si scandura ce cade din gard m-au impresionat cel mai mult,pana sa intru inauntru...


Musafir

#13

2014-08-29 18:31

Informatiile prin email sunt doar in limba romana

Musafir

#14

2014-08-29 19:14

Ar fi o adevarata minune sa reusim sa facem o schimbare.....cred ca prima ar fi schimbarea personalului care lasa de dorit......nu au nici cea mai mica idee despre relatiile cu publicul.....ca sa nu vorbim de conditii..stai si astepti ore...ore ..
Si nu ai nici macar unde cumpara o sticla de apa.....

Musafir

#15

2014-08-29 19:20

sa dea dumnezeu sa se intimple ceva bun si la romani ca suntem condusi numai de..... nu mi sta in caracter sa spun lucruri urite ROMANI BUNI SI DE ONOARE DIN TOATE TARILE UNITIVA SA FACEM ROMANIA O TARA IN CARE SA NE SIMTIM ACASA DACA NU NOI MACAR COPII NOSTRI

Musafir

#16

2014-08-29 19:53

Santem in 2014 si serviciile consulatului Roman su ramas foarte mult in urma. A facut cand la Roma erau foarte putini romani..., acuma nu mai reuseste sa satisfaca cerintele noaste.
777

#17

2014-08-29 20:12

TAXELE pentru servicii sunt inselaciune, jaf real, pacaleala.... Pentru a/mi schimba buletinul a trebuit, pe langa procura pe care imputerniceam pe cineva in tara sa imi rezolve problemele, mi/au spus sa fac si foaie de calatorie, DESI EU NU MERGEAM IN TARA!!!! am platit 125 de euro, dublu pentru un simplu serviciu!!!!!! Cati sunt in situatia mea!!!! Ati vazut cate persoane lucreaza inauntru? Oare cu cat sunt platiti sa profite de bietii oameni? SA LE FIE RUSINE CA NU AU NIMIC CIVILIZAT IN EI! TREBUIE SCHIMBATA ACEASTA SITUATIE NUMAIDECAT, ATAT LOCATIA CONSULATULUI CAT SI PERSONALUL CARE TREBUIE TRIMIS LA REEDUCARE!

 


Musafir

#18

2014-08-29 20:26

pentru respectul cetatenilor pentru imaginea noastra ca popor schimbarea mentalitati si arogantei acestor persoane care nu stiu sa lucreze cu publicul ne avind o pregatire profesionala adegvata,taxele si timpi foarte lungi in care se primesc solutii si rezolvarile situatiilor conationalilor nostri indiferenta totala in care sintem lasati incontinuu nerecunostinta si neinterventia in ajutorarea persoanelor care au nevoie de sustinere pentru ca sintem inca cetateni romani avem dreptul de a fi tutelati .lasa de dorit comportamentul acestor asa zisi consuli ,diplomati sau ce sint ei sint aici sa ne ajute sa raspunda cererilor noastre si sa ne protejeze .imi pare rau dar din cite aud si vad trebuie schimbat tot o curatenie masiva in toate aceste puncte sensibile si de interes mare pentru noi toti .

Musafir

#19

2014-08-29 20:36

e incredibil in ce hal ne trateaza astia la ambasada cand mergem acolo
777

#20

2014-08-29 20:39

e tara minunilor acolo la consulat! ca sa obTii ceva trebuie sa crezi in destin si... in portofel! am uitat sa mentionez de taza de urgenta care este 50 de euro iar consulii se dau peste cap sa/i aiba pe toti la urgenta! OAMENI BUNI, SUNTEM IN SEC XXI SAU IN EVUL MEDIU? nu exista respect pentru persoane in dificultate, copii sau batrani! nu exista respect pentru noi ca oameni! Ca cei ce lucreaza acolo nu isi respecta munca si sunt persoane de doi bani, aceasta este treaba lor! Noi cerem respect si interventia prompta a_institutiilor romane responsabile pentru a schimba radical aceasta situatie! IN CAZ CONTRAR VA ASTEAPTA INFERNUL: PLANGERI, MANIFESTATII SI VOM SESIZA PRESA ITALIANA. SA FITI SIGURI CA ABEA AM INCEPUT!


Musafir

#21

2014-08-29 20:51

Sper sa reusim impreuna sa fim"auziti" de cei care ar trebui sa ne reprezinte si sa ne respectam reciproc!

Musafir

#22

2014-08-30 04:50

Prețuri exagerate, condiții de neacceptat, "piloșii" angajați acolo ar trebui să știe ce înseamnă respectul pentru cel ce îți plătește salariul . Poate că anul acesta (având în vedere că este an electoral) se va schimba ceva.

Musafir

#23

2014-08-30 05:48

In 2010 baiatul meu s a casatoriy la roma tot cu o romanc Pentru perfectarea actelor necesare casatoriei a durat doua luni timp in care au fost plimbati de la un ghiseu la altul si dintr o parte in alta cheltuind si o groaza de bani
Intarziera aceasta a facuit ca si nunta sa se amane cu mai mult de doua luni
De aici deduc ca cei angajati in consulat nu sunt persoane capabile sa rezolve problemele cu care suntsolicitati plimband omul luni de zile fara asti ce trebuie facut

Musafir

#24

2014-08-30 09:47

Ar trebui o organizare mai buna ,personalul din interior mai civilizat cu noi
laura

#25

2014-08-30 12:20

Am fost  acum cateva luni  pentru reinoirea pasaportului. Incepand ca nimeni nu raspunde la telefon ,si mi se pare ceva anormal pentru o istitutie publica,pentru programare sau pentru informatie singura forma sa intri in contact cu ei este email-ul .Cand intri,localul este foarte mic este necesar sa stai ore si ore la coada.Personalul foarte nerespectos, organizarea  nci nu stiu ce inseamna.Nu este posibil  ca nu avem o  reprezentare demna pentru a fi numita  ambasada intro tara straina .